Bine aţi venit! ! X
* Pentru acces full te rugăm să te Întregistrezi sau să te Autentifici.
* Pe această comunitate se oferă support în domeniul respectiv.
* Nu folosiţi limbaj vulgar pe forum !
Vă mulţumim că aţi ales această comunitate!

Cum sa faci bani din blog cu platforma de marketing afiliat 2Parale

:: ARHIVA :: Cos de gunoi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cum sa faci bani din blog cu platforma de marketing afiliat 2Parale

Mesaj Scris de Ledraw la data de Mar Dec 11, 2012 3:00 pm

Acesta este un mic ghid pentru incepatori, pentru alte fete care au ca si mine un blog de beauty, fashion sau lifestyle si vor sa faca mai multi bani din blogul lor, fara sa isi bata capul excesiv. Sfaturile se pot aplica insa pentru orice alt fel de blog.

Daca ar fi sa trag linie si sa contabilizez, cei mai multi bani din blogging i-am facut cu siguranta prin sisteme de marketing afiliat. Sunt inscrisa pe mai multe astfel de platforme dar pentru Romania, singura platforma pe care sunt inscrisa si care merita bagata in seama este dupa parerea mea 2Parale.ro . Ii testez de mai bine de un an, am avut uneori indoieli si semne de intrebare dar mereu am ajuns la concluzia ca sunt seriosi si inscrierea in aceasta platforma este destul de rentabila comparativ cu alte modalitati de a monetiza blogul.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ok, sa presupunem ca ti-ai facut un cont, ca doar e gratis si nu ai nimic de pierdut, ai aplicat la cateva campanii si ai fost acceptata, acum ce urmeaza? (in general acceptul se primeste by default, nu mi s-a intamplat sa ma refuze vreo campanie pana acum chit ca nu am un blog mare, deci aplicati fara probleme unde vreti)

Adevarul este ca posibilitatile cu marketingul afiliat sunt multiple, in functie de nivelul vostru de pricepere, de tipul de site pe care il detineti, etc. O sa ma refer in continuare in special la posibilitatile existente pentru blogurile de beauty/fashion pe care le-am incercat si eu, care au dat cel mai bun randament si care presupun cunostinte minime si efort mic in aceasta directie.
Vestea buna este ca in 2Parale sunt o multime de advertiseri din categoriile Beauty/Fashion, deci chiar aveti de unde alege, iar din experienta mea combinata cu statisticile 2Parale, unele chiar au posibilitati mari de a face conversii:
FashionUp.ro 3Suisses.ro Matar.ro

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Un bun sfat atunci cand vine vorba de investitii este: “Don’t put all your eggs in one basket”, iar asta se aplica si cand vine vorba de afilieri. Cea mai buna strategie este sa va afiliati la mai multe site-uri si sa abordati modalitati de promovare variate ale linkurilor de afiliat:

1.faceti o lista cu campaniile care credeti ca ar fi interesante pentru cititorii site-ului vostru (spre exemplu nu are sens sa va afiliati la un site cu articole sportive daca voi aveti un blog de beauty si makeup, dar are logica sa va afiliati la cateva campanii de Fashion pentru ca in general cine e interesat de beauty e interesat si de Fashion)

2.alegeti cateva bannere din campaniile la care ati aplicat (2-3 bannere) care arata interesant si pe care ati da si voi click si afisati-le pe site-ul vostru, in special pe paginile legate de produsele promovate in banner

3.faceti postari in care sa includeti produse si oferte de pe site-urile advertiserilor cu linkul de afiliat aferent. Atentie! Nu incercati sa convingeti lumea sa le cumpere spunand ca le-ati incercat si sunt grozave daca nu este asa. Modalitati de a integra produsele in postari sunt multiple fara a recurge la chestii de genul acesta. Incercati sa faceti continutul cat mai original si util pentru cititori, sa le oferiti solutii si idei concrete care sa ii ajute sa cumpere un produs de care sa fie si ei multumiti.

4.contactati advertiserii si cereti produse pentru testare/review. Stiu din experienta ca multe fete cu bloguri de beauty ezita sa faca acest lucru pentru ca li se pare ca Brandul ar trebui sa le abordeze pe ele si nu invers. Daca nu aveti insa un site mega cunoscut, advertiserii trebuie sa afle cumva de voi si sa stie ca sunteti interesate de o colaborare cu ei. Lasati jena la o parte, compuneti un mail foarte “profi” in care sa va exprimati dorinta de a testa unul din produsele lor in scopul publicarii unui testimonial si daca advertiserul accepta faceti ce stiti voi mai bine si faceati oricum pe blog: review de produs in care sa includeti si linkul de afiliere pentru campania respectiva.

5.cautati campaniile care ofera comision din Lead-uri, acestea fiind de obicei usor de monetizat pentru ca nu presupune ca utilizatorul sa cumpere ceva. Spre exemplu eu am obtinut mai multe comisioane din campania Blanche-porte.ro , cate 0.5 RON pentru fiecare persoana care a accesat site-ul de pe linkul meu si s-a inscris la newsletterul lor. Au castigat si userii ca au primit un voucher de 30 RON, am castigat si eu, a castigat si advertiserul. Asta zic eu ca e o afacere reusita, cea in care toata lumea are de castigat ceva.

6.participati la challenge-urile lansate periodic de 2Parale.ro si advertiseri, care uneori inseamna comisioane dublate, premii in bani sau produse, sau cum este acum challenge-ul actual prin care pot primi cate 40 RON pentru fiecare dintre voi care se inscrie in 2Parale prin linkul meu si reuseste sa genereze o vanzare valida. Deci am tot interesul sa va ajut sa faceti bani prin 2Parale pentru ca am si eu de castigat din asta. Ba mai mult, daca stiti pe cineva care are un magazin online si il convingeti sa se inscrie in 2Parale, puteti castiga voi dintr-un foc 400 RON!

In functie de nivelul vostru de interes legat de acest subiect mai pot sa mai fac un articol follow-up sau poate chiar mai multe in care sa explic mai in detaliu cum functioneaza acest sistem de marketing afiliat si cum puteti face bani din blog cu platforma 2Parale. Astept intrebarile voastre in comentariile de mai jos si daca se aduna suficiente le voi da raspunsul in urmatorul articol legat de monetizarea blogului.
Multa bafta la conversii!

4 : Copiezii si semnatura
6: Ai observat ca nu exista punctul 5 .
7 : Akum razii de mama focului

Ledraw
Administrator
Administrator

Data de inscriere : 10/08/2011
Varsta : 19
Localizare : Satu Mare

Vezi profilul utilizatorului http://metin2rohacks.wikiforum.net

Sus In jos